- Blog
- HÅ‘mennyiségmérÅ‘k nagyÃtó alatt
Tartalomjegyzék
Pontosság a hatékonyság szolgálatában
Ön tudta, hogy a magyar háztartások többségében a fűtési költségek adják a rezsikiadások legnagyobb részét? A 2022 évi Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által történt kimutatás szerint ez derül ki a számokból.

Ezen a téren sokan tapasztalják, hogy nehéz kézben tartaniuk saját kiadásaikat, mivel nem áll rendelkezésükre pontos információ arról, hogy hol és hogyan használják fel az energiát.Ez gyakran a megfelelő mérési eszközök hiányából ered.
Ha nem tudjuk, mennyi hőenergia fogy el és hol, nehéz hatékonyan szabályozni a rendszert.
Az energiafogyasztás szabályozása tehát elengedhetetlen lenne a rezsiköltségek kordában tartása érdekében, de hogyan érhetjük ezt el?
Itt jön képbe a hÅ‘mennyiségmérÅ‘, amely az egyik leghatékonyabb eszköz arra, hogy pontos képet kapjunk arról, mennyi energiát használunk fel, és hol rejlenek a megtakarÃtási lehetÅ‘ségek.
Egy kutatás szerint azokban az ingatlanokban, ahol hőmennyiségmérőt használtak, az energiafogyasztás akár 15–30%-kal is csökkent, mindamellett hogy a fűtési rendszerek képesek voltak hatékonyan működni.
Mit mér a hőmennyiségmérő és hogyan működik?
Ha röviden és tömören szeretnénk válaszolni, a fűtési rendszerek energiafogyasztását méri.Pontosabban a vÃz áramlását és annak hÅ‘mérsékletét mérve számÃtja ki a fűtött térben leadott hÅ‘mennyiséget. De hogyan képes egy ilyen eszköz megbÃzhatóan, és precÃzen számon tartani egy fűtési rendszer energiahasználatát? Nézzük meg közelebbrÅ‘l, hogyan működik és hogy milyen technológiai megoldások állnak a háttérben!
Működés és felépÃtés
A mérÅ‘műszer alapvetÅ‘en 3 komponensbÅ‘l épül fel, áramlásmérÅ‘, ellenállás hÅ‘mérÅ‘k, és maga a számÃtóegység. Az áramlásmérÅ‘ méri a fűtési rendszerben keringÅ‘ vÃz mennyiségét, mÃg az ellenállás hÅ‘mérÅ‘k az elÅ‘remenÅ‘ és visszatérÅ‘ vezetékek közötti hÅ‘mérséklet különbséget mérik. A számÃtóegység a mért adatok alapján pontosan meghatározza a felhasznált hÅ‘energia mennyiségét, amelyet elsÅ‘ hitelesÃtÅ‘ként, a nemzetközi hitelesÃtési engedéllyel rendelkezÅ‘ Sontex SA tanúsÃt.

A rögzÃtett adatok egy digitális kijelzÅ‘n jelennek meg, Ãgy a felhasználók könnyedén nyomon követhetik a saját fűtési vagy hűtési rendszerük hatékonyságát, valamint lehetÅ‘ségük nyÃlik a pillanatnyi adatok alapján a rendelkezésükre álló szabályozással(központi szoba termosztát, termosztatikus radiátorszelep, kézi szabályozású radiátorszelep) beavatkozni.
A modern hÅ‘mennyiségmérÅ‘k sok esetben kommunikációs technológiák segÃtségével csatlakoznak az internethez, Ãgy a felhasználók távolról is hozzáférhetnek az adatokhoz.

HÅ‘mennyiségmérÅ‘ tÃpusok
A hÅ‘mennyiségmérÅ‘k számos tÃpusa elérhetÅ‘, amelyek között megtalálhatók mechanikus és mozgó alkatrész nélküli változatok is. Bár működésük alapelvei hasonlóak, felépÃtésük és funkcióik tekintetében jelentÅ‘s különbségek lehetnek.
Nem kizárólag a technológia, hanem a felhasználási cél, a kialakÃtás és a funkciók is meghatározó szerepet játszik abban, hogy melyik eszköz a legmegfelelÅ‘bb egy adott rendszerhez.
Például van, aki egyszerű, szárnykerekes mérÅ‘t keres otthoni használatra, mÃg mások ipari rendszerekben szÃvesebben használják a mozgó alkatrész nélküli technológiát.
A kompakt hÅ‘mennyiségmérÅ‘k kialakÃtásuk miatt helytakarékossági okokból bizonyulhatnak jobb választásnak, amÃg a szétválasztott rendszerű hÅ‘mennyiségmérÅ‘k nagyobb rugalmasságot tesznek lehetÅ‘vé a komplexebb telepÃtések esetében.
HÅ‘mennyiségmérÅ‘ tÃpusok mérési technológia alapján
Szárnykerekes HÅ‘mennyiségmérÅ‘ a hagyományos mérési technológiát képviseli. A készülék belsejében elhelyezett szárnykerék a vÃz áramlását érzékeli és ennek forgása alapján képes mérni a felhasznált vÃzmennyiséget.
A mérÅ‘ továbbá a vÃz hÅ‘mérsékletét is érzékeli az elÅ‘remenÅ‘ és visszatérÅ‘ vezetékben, majd ezeket az adatokat a számÃtóegység dolgozza fel, majd számolja ki a felhasznált hÅ‘energia pontos értékét.
Ez a tÃpus kiváló választás lakásokba vagy kisebb üzletekbe, ahol egyszerű és pontos energiafogyasztás-mérésre van szükség, speciálisabb igények nélkül.
Az Mozgó Alkatrész Nélküli HÅ‘mennyiségmérÅ‘ nem csupán hosszú élettartamot, hanem a megbÃzható mérési pontosságot is garantálja. A mozgó alkatrész nélküli hÅ‘mennyiségmérÅ‘kközött több technológia is létezik, például a lengÅ‘sugároszcilloszkópelvén működÅ‘ tÃpus, amely a hÅ‘energia mérését precÃz impulzusokkal végzi. Ez a megoldás felhasználóbarát, mivel nagy megbÃzhatóságot és pontos adatokat nyújt, miközben nem igényel gyakori karbantartást.Â

A lengÅ‘sugároszcilloszkóp, vagy egyszerűbben rezgésalapú mérÅ‘, a folyadék áramlása során keletkezÅ‘ rezgéseket érzékeli egy speciális mérÅ‘kamrában. Ahogy a folyadék áthalad ezen a kamrán, az áramlás oszcillációkat, vagyis ismétlÅ‘dÅ‘ rezgéseket hoz létre, amelyek frekvenciája arányos az áramló mennyiséggel. A mérÅ‘ pontosan érzékeli ezeket a rezgéseket, és az adatok alapján kiszámÃtja a térfogatáramot.
HÅ‘mennyiségmérÅ‘ tÃpusok kialakÃtás alapján
Kompakt hőmennyiségmérők
Az, hogy minden mérési egység egyetlen házban kap helyet, leegyszerűsÃti a telepÃtést és csökkenti a helyigényt, ami különösen fontos szűk helyeken, például kisebb lakásokban. Ez a kialakÃtás minimalizálja a csatlakozási hibák lehetÅ‘ségét, ezáltal növelve a megbÃzhatóságot és a hosszú távú teljesÃtményt. Emellett a kompakt szerkezetnek köszönhetÅ‘en a karbantartás is egyszerűbb, mivel a legtöbb komponens egy helyen könnyen hozzáférhetÅ‘.

Szétválasztott rendszerű hőmennyiségmérők
A szétválasztott rendszerű eszközök esetében az áramlásmérÅ‘ és a számÃtóegység különálló egységekben találhatók, valamint különbözÅ‘ benyúlási hosszúságú az ellenálláshÅ‘mérÅ‘pár, nagyobb rugalmasságot biztosÃtva Ãgy a telepÃtés során.
Ez a kialakÃtás különösen elÅ‘nyös, ha a mérési helyszÃn körülményei miatt az érzékelÅ‘k és a kijelzÅ‘k egymástól különbözÅ‘ okokból távolabbi helyekre kerülnek.
Az ilyen rendszerek lehetővé teszik, hogy a mérőeszköz pontosan alkalmazkodjon az adott környezet igényeihez, miközben megőrzi a mérési pontosságot és a rendszer hatékonyságát.

HÅ‘mennyiségmérÅ‘ tÃpusok funkcionalitás alapján
A hÅ‘mennyiségmérÅ‘k két fÅ‘ tÃpusa különböztethetÅ‘ meg funkcionalitásuk alapján: az úgynevezett hűtési/fűtési mérÅ‘k, amelyek kombinált mérésekre képesek, automatikusan felismerik a kétvezetékes rendszerekben a közegváltást, és akár négyvezetékes rendszerek esetén egyidejűleg mérhetik a fűtési és hűtési energiafogyasztást is; valamint a fűtési mérÅ‘k, amelyek kizárólag a fűtési energia mérésére specializálódtak. Mindkét tÃpus elÅ‘nyei a felhasználási mód és a rendszer igényei szerint érvényesülnek.
A kombinált hÅ‘mennyiségmérÅ‘k, mint például a mozgó alkatrész nélküli Superstatic 789, lakások, üzletek esetén rendkÃvül rugalmas megoldást nyújtanak.
Ezek az eszközök széles hÅ‘mérsékleti tartományban működnek, Ãgy tökéletesen alkalmazhatók mind fűtési, mind pedig hűtési rendszerekhez.
A Superstatic 440 szétválasztott rendszerű ipari mérÅ‘ különösen olyan épületekben vagy ipari létesÃtményekben lehetnek hasznosak, ahol nagy teljesÃtményű fűtés mellett hűtés is szükséges, például nyári idÅ‘szakban.
Ezzel szemben az elsÅ‘sorban – de nem kizárólagosan – csak fűtési rendszerekhez tervezett hÅ‘mennyiségmérÅ‘k, mint a Supercal 739, egyszerűbb technológiát alkalmaznak, amely kifejezetten a fűtési energia mérésére optimalizált. Ez a tÃpus ideális választás lehet lakóingatlanok vagy kisebb üzletek számára, ahol a hűtés nem releváns szempont. Ezen eszközök egyszerűségük ellenére pontos és megbÃzható adatokat nyújtanak, miközben a telepÃtésük és üzemeltetésük is könnyedén kivitelezhetÅ‘, hasonlóan a Superstatic 789 tÃpushoz.
A hőmennyiségmérő jelentősége az energiahatékonyság tekintetében
A hőmennyiségmérő nem szimplán egy mérőeszköz, hanem a mindennapi energiafelhasználás megértésének kulcsa is egyben.
A pontos adatok ismeretében könnyebben azonosÃthatjuk az energiafogyasztás szempontjából kedvezÅ‘tlen szokásainkat, és ennek megfelelÅ‘en módosÃthatjuk a fűtési beállÃtásainkat, ezzelminimalizálva a saját költségeinket.
Ezért is elengedhetetlen, hogy minél több felhasználó tisztában legyen a hÅ‘mennyiségmérÅ‘k fontosságával, hiszen ezek az eszközök nemcsak a saját költségeink kézben tartásában segÃtenek, hanem megfelelnek a jogszabályi elÅ‘Ãrásoknak is.
Az Európai Unió EED (Energy Efficiency Directive) irányelve világos útmutatást ad arra, hogy az energiahatékonyság javÃtása érdekében minden érintett épületben biztosÃtani kell a pontos energiafogyasztás mérését. Az energiahatékonyság tehát közös felelÅ‘sségünk, amelyhez a hÅ‘mennyiségmérÅ‘k használata egyfajta megoldást kÃnál.